9 pm: 33°FPartly Cloudy

11 pm: 32°FPartly Cloudy

1 am: 32°FCloudy

3 am: 32°FCloudy

More Weather

West Virginia candidates

Apr. 12, 2008 @ 11:29 PM

U.S. Senate

Jay Rockefeller, D

Billy Hendricks Jr., D

Sheirl L. Fletcher, D

Jay Wolfe, R

U.S. House 1

Alan B. Mollohan, D

U.S. House 2

Shelley Moore Capito, R

Thornton Cooper, D

Richard A. Robb, D

Anne Barth, D

U.S. House 3

Nick Joe Rahall II, D

Marty Gearheart, R

Governor

Joe Manchin, D

Melvin (Mel) Kessler, D

Russ Weeks, R

Secretary of State

Joe DeLong, D

Natalie Tenant, D

Billy Wayne Bailey Jr., D

Charles Minimah, R

Auditor

Glen Gainer III, D

Treasurer

John D. Perdue, D

Commissioner of Agriculture

Oscar Wayne Casto, D

Gus R. Douglass, D

Lawrence T. Beckerle, R

J. Michael Teets, R

Attorney General

Darrell McGraw , D

Dan Greear, R

Hiram Lewis, R

Supreme Court (2)

Elizabeth Walker, R

Menis E. Ketchum, D

Bob Bastress, D

Margaret Workman, D

Elliott E. "Spike" Maynard, D

State Senate 4

Karen Facemyer, R

State Senate 5

Robert H. "Bob" Plymale, D

Stephen L. Hall, R

State Senate 6

John Pat Fanning, D

Charles E. Sammons, D

State House 13 (2)

Dale Martin, D

Brady R. Paxton, D

Mickey Whalen, D

James McCormick II, R

Brian C. Savilla, R

Brian "Scotty" Scott, R

State House 14 (2)

Troy Andes, R

Patti Eagloski Schoen, R

Karen Coria, D

Jeff Martin, D

State House 15 (3)

Carl Eastham, D

Kevin Craig, D

Jim Morgan, D

Carol Miller, R

Jim Carden, R

Paula Stewart, R

State House 16 (3)

Chris Tatum, D

Dale Stephens, D

Doug Reynolds, D

Robert "Bobby" Nelson, D

Amy Herrenkohl, D

Kelli Sobonya, R

State House 17 (2)

Don C. Perdue, D

Richard Thompson, D

Lisa Peana, R

State House 19 (4)

Rupert W. Phillips Jr., D

Greg Butcher, D

Lidella Hrutkay, D

Ted Ellis, D

Bill Bryant, D

Harry Freeman, D

Josh Stowers, D

Ralph Rodighiero, D

Jeff Eldridge, D

Teddy "Ted" Tomblin, D

James "Jimmy" Porter, D

Jeremy Farley, D

State House 20,

K. Steven Kominar, D

Circuit Judge 5 (Mason, etc.)

Div. 1

David W. Nibert, D

Div. 2

Tom Evans, R

Circuit Judge 6 (Cabell)

Div. 1

Alfred E. Ferguson, D

Div. 2

David M. Pancake, R

Div. 3

Paul T. Farrell, D

Jane Hustead, D

Div. 4

Dan O'Hanlon, D

Circuit Judge 24 (Wayne)

Darrell Pratt, D

Charles Walker Ferguson, D

Circuit Judge 25 (Lincoln, etc.)

Div. 1

William Stewart Thompson, D

Div. 2

Jay M. Hoke, D

Circuit Judge 29 (Putnam)

Div. 1

David L. Hill, D

Phil Stowers, D

N. Edward Eagloski, R

Div. 2

O.C. "Hobby" Spaulding, D

Rosalee Juba-Plumley, D

Family Court Judge 5 (Mason, etc.)

Div. 1

Jeanie Nibert, D

Connie Fisher Thomas, R

Div. 2

Rebecca Stafford Cornett, R

David R. Karr Jr., D

Family Court Judge 6 (Cabell)

Div. 1

Ronald Anderson, D

Div. 2

Patricia Keller, D

Family Court Judge 7 (Wayne)

Stephen Lewis, D

Family Court Judge 10 (Lincoln)

Div. 1

Cynthia J. Jarrell, D

Div. 2

Scott E. Elswick, D

Betty C. Gregory, D

James W. Gabehart, D

Family Court Judge 26 (Putnam

William M. (Chip) Watkins, R

Cabell County Commissioner

Susan Hubbard, D

Damon Scott Holley, D

Nancy Cartmill, R

Cabell Prosecuting Attorney

Chris Chiles, D

Cabell Sheriff

Carroll A. Adams, D

Thomas W. "Tom" McComas, D

Herman Beckett, D

Scott Bias, D

Greg Lawson, D

Jim Scheidler, R

Cabell Assessor

Ottie Adkins, D

Cabell Magistrate (7)

Amy Walker Daugherty, D

Ralph J. Hensley, D

Johnny McCallister, D

Michael J. Woelfel, D

John Ray Rice, D

Danne J. Vance, D

Betty J. Wolford, D

Donald E. "Don" Maynard, D

Lisa Pulley, D

Opal Sanders, D

Darrell Black, D

Gregory C. Miller, D

Patty Verbage-Spence, D

Timothy (Tim) Fox, D

Homer Heck, D

Dan Goheen, D

Alvie Qualls , D

Elsibeth Brandee McCoy, D

Laura Beckett-White, D

Carlen (Len) Merritt, R

Rondall "Ron" Baumgardner, R

Teresa L. Beter, R

Cabell Surveyor

Jeffrey Stephens, D

Cabell Board of Education

District 2

Suzanne McGinnis Oxley

Robert Jerry Brewster

District 3

Albert Clark

Larry R. Carrico

District 4

Garland Parsons

Nancy Newfeld

Ted T. Barr

District 5

George Watson

Wayne County Commissioner

Robert E. "Bob" Pasley , D

James H. Booton , D

Wayne Prosecuting Attorney

James H. Young Jr., D

Wayne Sheriff

James Ramey III, D

Thomas McBride, D

Rex Allen Sowards, D

Gregory K. Farley, D

Hank Blume, D

Gordon Ramey II, R

Wayne Assessor

Eric Hodges, D

Ric Browning, D

Wayne Surveyor

Matthew Strogen, D

Wayne Magistrate (3)

David Ferguson, D

Jeffery Maynard, D

Teddy E. Mays, D

Jason Stephens, D

Lindsey C. Maynard, D

Randall W. Wiles, D

Alfred Tucker Lynch, D

Thomas E. Jarrell, D

Brian Keith Barker, D

Wayne Board of Education (2)

Stephen Queen

JoAnn Hurley

Kenny Hann

Greg Lusher

Virgil Pack

Harland Maynard

Rod Wiles

Wayne Conservation District Supervisor

John Bill Perry

Bill Stewart

Huntington Mayor

Kim Wolfe, R

Bob Bailey, D

David Felinton, D

Lucille "Lucy" Wight, D

Shawn Bresnahan, D

Tom McCallister, I

Robin Howell, I

Huntington City Council

District 1

Jim Ritter, D

District 2

Pete Gillespie, D

Clinton Bowen, D

Teresa Loudermilk, D

Tom McCloud, D

D. Everett Fullerton, R

District 3

Frances Jackson, D

Charles Harless, D

District 4

Nate Randolph, R

Brenda Adams, D

District 5

Sandra Clements, D

John Vance, D

Osagie Ayanru, D

Jeremiah Jasper, D

District 6

Mark Bates, R

Deron Runyon, R

Ray Browning, D

District 7

Scott Caserta, D

District 8

Russell Houck, D

Levi Lovett, R

District 9

Jim Insco, D

Richard "Rick" Simmons, D

At-large

P.D. Adkins, D

Rebecca Thacker, D

Scott Wallace, D

Joe Randolph, D

Steve Williams, D

Thomas McChesney, D

Alex Vence, R

Mike Davis, R

Greater Huntington Parks and Recreation District

District 1

Frank Dorsey, D

Michael Lonewolf Cagle, D

District 4

Gene Randall Rhoades, R

District 5

WD (Bill) Kelley, D

Putnam County Commissioner

Stephen "Steve" Andes, R

Jerry A. Lilly, R

Bob Leslie, D

Putnam Prosecuting Attorney

Mark Sorsaia, R

Putnam Circuit Clerk

Darlene Smith, D

James "Jim" Withrow, D

Ronnie Matthews, R

Putnam Sheriff

Stan Farley, D

Mark Smith, R

Putnam Assessor

D.W. "Peachie" Arthur, D

Sherry Troyer Hayes, R

Putnam Magistrate (3)

Kim M. Blair, R

Kylene Dunlap Brown, R

Linda J. Hunt, R

Putnam Surveyor

Randy B. Crace, D

Putnam Board of Education

Jack Coyner

Sam Sentelle

Steve Hoffman

Putnam Conservation District Supervisor (2)

Ellen Mills-Pauley

Michael Wolpert

()