1 pm: 61°FSunny

3 pm: 66°FMostly Sunny

5 pm: 68°FMostly Sunny

7 pm: 64°FMostly Sunny

More Weather

Winners announced from Hershey youth meet

Jul. 02, 2013 @ 11:30 PM

ONA -- Caleb Holbrook and Logan Woodell were triple winners Saturday in the Hershey Track and Field Games State Meet on Chris Parsons Track at Cabell Midland High School.

Holbrook, competing in the Boys age 11-12 division, won the 100-meter dash (14.30 seconds), 200-meter dash (30.20) and standing long jump (7-feet, 11.25 inches). Woodell won the 100-meter dash (12.30), 200-meter dash (25.85) and standing long jump (7-8.25) for Boys age 13-14.

Caroline Kinder was a double winner in Girls age 11-12. She was first in the 800-meter run (2:56.55) and was part of the first-place 4x100 relay (1:01.27) with Krystin Oehlers, Jessica Salmons and Khari Hamlet.

Jackson Dearth in Boys age 9-10 won the 100-meter dash (15.59) and 200-meter dash (33.13).

Tanner Stauffer in Boys age 11-12 was first in the 400-meter run (1:12.55) and was on the winning 4x100 relay with John Best, Clayton Morris and James Couch.

Hershey Track and Field State Meet

Girls age 9-10

50: 1. Regan Nutter, 8.47; 2. Aaliya Brunny, 8.58; 3. Mary Givins, 8.80; 4. Madilynn Shreve, 8.96.

100: 1. La'Tahia Jackson, 15.36; 2. Cayla Osborn, 16.09; 3. Avery Goldsmith, 16.17; 4. Josie Bevins, 16.30; 5. Gracie O'Neill, 16.53; 6. Te'Kiyah Taylor, 16.99; 7. Ariahana Aronholt, 17.89; 8. Isabella Backus, 18.60.

200: 1. Bralynn Davis, 33.10; 2. Josie Bevins, 34.44; 3. Cayla Osborn, 34.59; 4. Aleya Assi, 35.05; 5. Te'Kiyah Taylor, 36.07; 6. Lydia Combs, 39.32; 7. Kaitlyn Brown, 43.39.

400: 1. Laynie Milum, 1:18.02; 2. Ella Hesson, 1:19.17; 3. Bralynn Davis, 1:21.22; 4. Aleya Assi, 1:22.50; 5. Allie Martin, 1:28.12; 6. Mary Givins, 1:30.00; 7. Madilynn Shreve, 1:48.81.

4x100: 1. Unattached D, 1:09.27; 2. Unattached B, 1:10.72; 3. Unattached A, 1:17.70.

Standing long jump: 1. Cayla Osborn, 6-6; 2. Bralynn Davis, 6:2.25; 3. Kaitlyn Brown, 5-5.215; 4. Ariahana Aronholt, 5-4.25; 5. Olivia Hunter, 5-4; 6. Holley riggs, 5-1.25.

Softball throw: 1. Brionna Patterson, 103-5; 2. Haley Hatfield, 101-6; 3. Mackenzie Kitzmiller, 87-9; 4. La'Tahia Jackson, 81-9; 5. Madilynn Shreve, 57-2; 6. Lydia Combs, 50-7; 7. Grace Givens, 42-6.

Girls age 11-12

100: 1. Bailey Joseph, 14.58; 2. Eva Pisano, 14.91; 3. Kayla Herbert, 15.09; 4. Alanna Humphrey, 15.60; 5. Avery Shaffer, 16.06: 6. Hope Aristidou, 16.76.

200: 1. Abi Haught, 31.53; 2. Eva Pisano, 31.86; 3. Madison Trippett, 32.14; 4. Caroline Kinder, 32.75; 5. Cassie Mooney, 34.13; 6. Jessica Salmons, 34.92.

400: 1. Madison Trippett, 1:13.96; 2. Makenzie Reed, 1:16.75; 3. Kenley Campbell, 1:23.04.

800: 1. Caroline Kinder, 2:56.55; 2. Jessica Salmons, 2:57.39; 3. Guen Napier, 2:58.66; 4. Makenzie Reed, 3:04.46; 5. Jaden Fleshman, 3:31.91.

4x100: 1. Unattached A, 1:01.27; 2. Unattached C, 1:03.37; 3. Unattached D, 1:04.52; 4. Unattached B, 1:06.14.

Standing long jump: 1. Emily Cunningham, 7-3.75; 2. Eva Pisano, 7-3.50; 3. Abi Haught, 6-8; 4. Caroline Kinder, 6-7.75; 5. Jenna Biggs, 5-11.25; 6. Payton Knicely, 5-4.25.

Softball throw: 1. Maggie Richards, 136-8; 2. Karlei Bailey, 111-8; 3. Payton Knicely, 88-3; 4. Kenley Campbell, 57-1.

Girls age 13-14

100: 1. Bethany Welch, 14.77; 2. Gretchen Mills, 14.92; 3. Cassie Tallman, 15.02; 4. Caitlyn Davis, 16.14.

200: 1. Alexis Saunders, 29.72; 2. Gretchen Mills, 30.50; 3. Angel Robertson, 30.56.

800: 1. Kaylee Johnson, 2:41.42; 2. Leah Michael, 2:48.35; 3. Tori Carr, 2:50.54; 4. Toni Culp, 2:52.72; 5. Alaina Mills, 3:13.40; 6. Kylie Davis, 3:24.80.

1600: 1. Katie Riedel, 6:08.03; 2. Tori Carr, 6:19.50; 3. Trinity Casto, 6:50.95.

4x100: 1. Unattached B, 1:00.62; 2. Unattached C, 1:04.92.

Standing long jump: 1. Sophia Pisano, 8-0.50; 2. Justice Smith, 8-0.25; 3. Tori Oehlers, 6-11.50; 4. Gretchen Mills, 6-11; 5. Caitlyn Davis, 6-6.25.

Softball throw: 1. Katlyn Tompkins, 147-4; 2. Alaina Mills, 132-10; 3. Alexis Saunders, 124-5; 4. Grace Kinder, 120-7; 5. Caitlyn Davis, 113-1; 6. Hannah McCoy, 109-9.

Boys age 9-10

50: 1. Jordan Martin, 8.17; 2. Ben Turner, 8.29; 3. Nick Hanning, 8.42; 4. Landon Mosser, 8.62; 5. Jackson Toney, 8.70; 6. Richard Layton, 8.78; 7. Slade Saville, 9.00.

100: 1. Jackson Dearth, 15.59; 2. Mark Tucker, 16.06; 3. Ben Turner, 16.27.

200: 1. Jackson Dearth, 33.13; 2. Bryson Singer, 35.04; 3. Jackson Toney, 35.50; 4. Russell Coon, 36.47; 5. Graham Jarrell, 39.96.

400: 1. Sammy McCale, 1:14.34; 2. Landon Mosser, 1:17.58; 3. Brayden Ritchie, 1:32.19; 4. Richard Layton, 1:37.79; 5. Curtis Shreve, 1:39.00.

4x100: 1. Unattached A, 1:06.41; 2. Unattached C, 1:07.90; 3. Unattached D, 1:08.00; 4. Unattached B, 1:08.31.

Standing long jump: 1. Bryson Singer, 6-0.75; 2. Kyndon Keesee, 5-11.25; 3. Trent Parsons, 5-8.75; 4. Jackson Toney, 5-8; 5. Clayton Booth, 5-5.50; 6. Brayden Ritchie, 5-5.25.

Softball throw: 1. Cade O'Conner, 139-3; 2. Kam Lockhart, 113-4; 3. Richard Layton, 100-2; 4. Timothy Lovejoy, 90-1; 5. Kaison Coleman, 87-9.

Boys age 11-12

100: 1. Caleb Holbrook, 14.30; 2. Christian Morrow, 14.69; 3. Anthony Craig, 14.80; 4. Heath Randolph, 15.07; 5. Devon Carnage, 16.63; 6. Hope Aristidou, 16.76.

200: 1. Caleb Holbrook, 30.20; 2. Garrett Johnson, 32.59; 3. Devon Carnage, 40.21.

400: 1. Tanner Stauffer, 1:12.55; 2. Parke Smith, 1:14.59; 3. Hunter Church, 1:17.62; 4. Casey Lowery, 1:22.01.

800: 1. David Snider, 2:43.13; 2.Matthew Wright, 2:58.05; 3. Kole Sutton, 2:5806; 4. Casey Lowery, 3:06.46; 5. John Harris, 3:07.63.

4x100: 1. Unattached B, 1:04.70; 2. Unattached C, 1:05.83.

Standing long jump: 1. Caleb Holbrook, 7-11.25; 2. Heath Randolph, 6-3.75.

Softball throw: 1. Tatem McCoy, 132-0; 2. Garrett Johnson, 116-10; 3. Sam Adkins, 107-7.

Boys age 13-14

100: 1. Logan Woodell, 12.30; 3. Ryan Dunleavy, 13.08; 3. Derek Johnson, 13.31; 4. Joel Hammer, 14.14; 5. Logan Brown, 15.10; 6. Andrew Scroggs, 16.37.

200: 1. Logan Woodell, 25.85; 2. Derek Johnson, 27.07; 3. Ryan Dunleavy, 27.56; 4. Cade Garrett, 29.95; 5. Logan Brown, 30.81.

800: 1. Coy Smith, 2:26.56; 2. Jacob Bell, 2:34.70; 3. Cade Garrett, 3:04.62.

1600: 1. Joshua Minor, 4:53.68; 2. Jacob Bell, 5:52.95.

Standing long jump: 1. Logan Woodell, 7-8.25; 2. Andrew Scroggs, 6-6.75; 3. Cade Garrett, 6-5.25.

Softball throw: 1. Jacob Bell, 167-6; 2. Ryan Dunleavy, 167-4; 3. Dylan Richards, 164-6.

()